CNC Programcısı (MYK) Belgesi

CNC programcısı, Bilgisayarlı Sayısal Kontrol (CNC) makinelerini programlayan ve iş parçalarının üretimini yöneten kişidir. CNC programcıları, CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) veya CAM (Bilgisayar Destekli İmalat) yazılımlarını kullanarak, iş parçalarının üretim sürecini tasarlar ve kontrol eder.

CNC makineleri, önceden belirlenmiş bir programı takip ederek kesme, delme, frezeleme ve diğer işleme operasyonlarını gerçekleştirir. CNC programcıları, bu makinelerin çalışma prensiplerini ve işleme yöntemlerini iyi anlamalı ve bunları programlara dönüştürebilmelidir.

CNC programcıları, iş parçalarının boyutları, toleransları ve işlenecek malzemenin özellikleri gibi faktörleri dikkate alarak işleme adımlarını belirler. Bunun için, CAD/CAM yazılımlarını kullanarak iş parçasının 3D modelini oluştururlar veya alınan müşteri çizimlerini programlama diline dönüştürerek CNC makinelerinin anlayabileceği kodları üretirler.

12UY0082-4/01 – CNC Programcısı sınavı, bilgisayar kontrollü (CNC) makinelerde programlama yapabilme becerisini belgelemek isteyen kişilere yönelik düzenlenen bir sınavdır. Bu sınav, CNC makinelerinin çalışma prensipleri, programlama dilleri, takım yol haritaları, takım komutları ve makine ayarları gibi konuları değerlendirir.

Daha ayrıntılı bilgi almak ve sınav başvurusu yapmak için MESAK Belgelendirme ile iletişime geçebilirsiniz.

Get started

Tüm sorularınız için bize ulaşın.